
Nauszniki ochronne: Zadbaj o bezpieczeństwo słuchu
Odkryj słuchawki ochronne przeznaczone zarówno do pracy w środowiskach o podwyższonym hałasie, do polowań jak i w dziedzinach sportu takich jak strzelectwo. W naszej ofercie posiadamy modele takie jak: Peltor oraz MSA.

3M™ Peltor™ Optime™ III

3M™ PELTOR™ SportTac™ - czerwony


3M™ PELTOR™ ProTac™ III Slim - czarny

3M™ PELTOR™ ProTac™ Hunter

3M™ PELTOR™ ProTac™


MSA Supreme Pro - czarny

MSA Supreme Pro - czarne


MSA Sordin Supreme Pro X - ze skórzanym pałąkiem


MSA Sordin Supreme Pro X - pomarańczowe

MSA Supreme Pro-X - czarny

Kto powinien używać ochronników słuchu?
Nauszniki ochronne powinny być stosowane przede wszystkim przez pracowników, którzy są narażeni na wysoki poziom hałasu nawet przez krótki czas.
- Nauszniki słuch są w szczególności polecane w środowiskach pracy takich jak: rolnictwo, przemysł chemiczny i farmaceutyczny, prace budowlane, przemysł metalowy oraz praca przy autostradach (prace budowlane, koszenie trawników i prace porządkowe).
- Osoby narażone na hałas impulsowy, krótkotrwały o wysokim natężeniu. Nauszniki ochronne są szczególnie polecane podczas polowań, jak i strzelectwa sportowego.
Można wyróżnić dwa rodzaje ochronników słuchu: nauszniki ochronne aktywne oraz nauszniki ochronne pasywne.
- Nauszniki ochronne aktywne (nazywane również nausznikami elektroizolacyjnymi) to stosunkowo nowa technologia bazująca na układach elektronicznych, których zadaniem jest wzmacnianie niektórych częstotliwości dźwięków. Oznacza to, że głośne dźwięki są tłumione silniej, a słabe dźwięki delikatniej. Dzięki tej specyficznej ochronie słuchu można zarówno utrzymać stałą komunikację z otoczeniem w głośnym środowisku pracy, jak i słyszeć sygnały alarmowe. Te słuchawki ochronne znacznie poprawia efektywność, jak i bezpieczeństwo użytkowników.
- Nauszniki ochronne pasywne są w stanie pochłaniać drgania mechaniczne, które dzięki słuchawką ochronnym nie docierają do narządu słuchu. W przeciwieństwie do nauszników aktywnych dźwięki są tłumione bez względu na fale akustyczne. Komunikacja, jak i sygnały alarmowe nie są tak słyszalne, jak w przypadku nauszników ochronnych aktywnych.
Normy ochrony słuchu:
- EN 352-1 - Nauszniki przeciwhałasowe
- EN 352-2 - Wkładki douszne
- EN 352-3 - Ochronniki słuchu z mocowaniem na kask
- EN 352-4 - Ochronniki słuchu o regulowanym tłumieniu
- EN 352-5 - Ochronniki słuchu z aktywną kompensacją hałasu
- EN 352-6 - Ochronniki słuchu z urządzeniem do komunikacji
- EN 352-7 - Wkładki douszne tłumiące zależne od poziomu hałasu
- EN 458 - Zalecenie w sprawie doboru, użytkowania, pielęgnacji i konserwacji ochronników słuchu